29 lip 17.07.2019 – Pielgrzymka do Kalwarii i Wadowic
W dniu 17.07.2019 r. tuż po mszy świętej porannej wyruszyła z naszej parafii jednodniowa pielgrzymka do Wadowic i Kalwarii Zebrzydowskiej.
Na miejsce przybyliśmy przed godziną 11.00 i udaliśmy się bezpośrednio do Bazyliki Mniejszej Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny na wadowickim rynku. Pierwsze informacje na temat tego kościoła pojawiły się już w XIV wieku. Dwukrotnie spalony na przestrzeni wieków był odbudowywany w okresie międzywojennym. Niestety pod koniec II wojny światowej na kościół została zrzucona bomba i uszkodziła dach, co skutkowało jego zamknięciem i przeniesieniem nabożeństw do Domu Katolickiego. W dniu 25 marca 1992 roku Papież Jan Paweł II nadał kościołowi Ofiarowania NMP tytuł Bazyliki Mniejszej. To w tej świątyni przy kamiennej barokowej chrzcielnicy w dniu 20.06.1920 roku został ochrzczony Karol Wojtyła, a w kaplicy Matki Bożej Nieustającej Pomocy przed cudownym obrazem modlił się codziennie przed wyjściem do szkoły. Obraz ten znajduje się na środku neogotyckiego ołtarza , po jego lewej stronie umieszczono złoty papieski różaniec , a po prawej ustawiono budzik – dar mieszkańców Lourdes dla Jana Pawła II.
Celem naszego pobytu w Wadowicach było między innymi atrakcjami zwiedzanie domu rodzinnego naszego Wielkiego Rodaka. W dwóch grupach pod przewodnictwem sympatycznych Pań Przewodniczek spędziliśmy prawie dwie godziny w Muzeum Domie Rodzinnym Ojca Świętego Jana Pawła II. Z rodzinnych pamiątek Karola Wojtyły zachowało się niewiele eksponatów, zrekonstruowano trzy pomieszczenia kuchnię , sypialnię i salon na wzór tamtych lat. Pozostałe sale rozmieszczone na czterech kondygnacjach wyposażone w multimedia, animacje i autentyczne elementy ekspozycji przybliżyły nam w sposób bardzo autentyczny klimat lat dzieciństwa , młodości oraz pielgrzymek i spotkań Ojca Świętego Jana Pawła II z drugim człowiekiem na wszystkich kontynentach świata .W obecnej postaci muzeum funkcjonuje od 2014 roku, a jego wnętrza uporządkowane są tematycznie i chronologicznie. Po niesamowitych wrażeniach duchowych związanych ze wspomnieniem Papieża Jana Pawła II, modlitwie w bazylice udaliśmy się na przepyszny obiad zakończony deserem czyli wadowickimi kremówkami . Ale cóż słodkości nigdy dość! W ramach wolnego czasu uczestnicy naszej pielgrzymki rozpierzchli się po wadowickim rynku i pobocznych uliczkach , aby koniecznie zakupić kremówki i poczęstować po powrocie swoich najbliższych. Niestety dla niektórych zabrakło, a szczególnie tych ze sławnej cukierni „ U Lenia „ .Wszystkim brzmiały słowa , które wypowiedział Ojciec Święty w Wadowicach w 1999 roku „ Po maturze chodziliśmy na kremówki „
Napełnieni wiedzą i wspomnieniem o naszym Rodaku Papieżu Janie Pawle II pojechaliśmy do Kalwarii Zebrzydowskiej, dokąd Karol Wojtyła od najmłodszych lat uwielbiał pielgrzymować i modlić się do Matki Boskiej Kalwaryjskiej. Obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem został podarowany dla Bernardynów przez Stanisława Paszkowskiego w 1641 roku. Od 1667 roku znajduje się w kaplicy przy południowej ścianie kościoła ufundowanej przez Michała Zebrzydowskiego. Pani Przewodnik oprowadziła nas po części kościelnej , klasztornej i po krużgankach. Po zwiedzaniu przeszliśmy na dróżki kalwaryjskiej i tam pod przewodnictwem Ojca Proboszcza Tomasza Jędrucha odmówiliśmy wybrane stacje Drogi Krzyżowej .
Kalwaria Zebrzydowska składa się z bazyliki i klasztoru, które położone są na południe od miasta u szczytu góry Żar, na południe i wschód od nich znajdują się 42 kaplice i kościoły dróżek, Dróżek Pana Jezusa i Matki Boskiej, nazywane często Polską Jerozolimą. Dróżki Pana Jezusa ( 28 stacji – 24 obiekty ) opowiadają historię ukrzyżowania Jezusa Chrystusa od Wielkiego Czwartku do Wielkiego Piątku oraz Dróżki Matki Boskiej ( 24 stacje-11 obiektów )ukazują ból Marii pod krzyżem, pogrzeb Jezusa i radość po Zmartwychwstaniu. Całość wraz zabudowaniami klasztornymi i bazyliką znajduje się na powierzchni 6 km².
Naładowani pozytywną energią, uduchowieni, z modlitwą i śpiewem pieśni maryjnych ,wdzięczni Ojcu Proboszczowi za organizację tego typu pielgrzymek i z myślą o następnej, wracaliśmy w godzinach wieczornych do Rzeszowa.
Na koniec parę cytatów Ojca świętego Jana Pawła II, który podczas licznych pielgrzymek ( ponad 100 ) wygłosił ponad 3000 homilii i przemówień, obejmujące ponad 85 tys. stron druku.
„ Musicie od siebie wymagać, nawet gdyby inni od was nie wymagali.”( 1983 r.)
„ Praca nie może być traktowana – nigdy i nigdzie – jako towar, bo człowiek nie może być dla człowieka towarem „ ( 1987 r.)
„ Być człowiekiem sumienia to znaczy wymagać od siebie, podnosić się z własnych upadków i ciągle na nowo się nawracać.” ( 1995 r.)
„ Czujesz się samotny. Postaraj się odwiedzić kogoś, kto jest jeszcze bardziej samotny „ ( 1999r.)
„ Człowieka trzeba mierzyć miarą serca „ ( 1999r.)
Uczestniczka