31 lip 20-26.07.2020 – Wyjazd Domowego Kościoła do Cieplic
„Bogu dziękując za słońce i nieba aksamit …” wróciliśmy późnym sobotnim wieczorem do domów.
Wyjechaliśmy w poniedziałek 20 lipca tzn. Ojciec Dariusz z najstarszym kręgiem DK przy naszej parafii do Jeleniej Góry a dokładnie do Cieplic-Zdroju. Nasz były Ojciec Proboszcz Kazimierz Zborowski przywitał nas i zaprowadził do Kalasantyjskiego Centrum Kultury gdzie mieliśmy zakwaterowanie.
Wtorek rozpoczęliśmy Mszą Świętą którą celebrował o Grzegorz Sekuła tamtejszy proboszcz i nasz o Dariusz Bakalarz. Po obfitym śniadaniu jeszcze z rzeszowskiego prowiantu pojechaliśmy zwiedzić ruiny Zamku Chojnik w malowniczym otoczeniu Karkonoszy.
Obiad jak prawie codziennie jedliśmy w Domu Zdrojowym. Po obiedzie pojechaliśmy do Karpacza i zwiedzaliśmy świątynię Wang, która dziwnym trafem z Norwegii trafiła do Polski.
W kolejny dzień – środę; po Mszy Świętej pojechaliśmy do Pragi – pięknego miasta z zachowanymi zabytkami świeckimi i sakralnymi, które nie ucierpiały w czasie działań wojennych. Dzięki pani Przewodnik udało nam się przejść blisko 20 kilometrów po Pradze, zwiedzając Pohorzelec, Hradczany, Zamek Królewski, Katedrę św. Wita ,Bazylikę św.Jerzego ,Małą Stranę ,Most Karola, Stare Miasto, Rynek Staromiejski i Ratusz z zegarem Orloy, Nowe Miasto, Wacławskie Namesti a późnym wieczorem popłynąć Wełtawą. Do Cieplic-Zdroju wróciliśmy około 2-giej w nocy.
Następnego dnia w czwartek, mimo zmęczenia wybraliśmy się na Śnieżkę i Szrenicę. Wyciągi działały niezawodnie, a to co zobaczyliśmy nie da się jednym zdaniem opisać – najlepiej pojechać i zobaczyć samemu. Po przyjeździe uczestniczyliśmy w Mszy Świętej, po której Ojciec Rektor Piotr Różański oprowadził nas po Zespole Klasztornym Ojców Pijarów przedstawiając bardzo ciekawie i ciepło historię tego miejsca. Opowiedział również o ciepłych źródłach z których słyną Cieplice i historii ich użytkowania. Ze źródeł tych korzystała kiedyś sama Królowa Marysieńka Sobieska, a na końcu my sami.
W kolejny dzień pojechaliśmy do Zespołu Klasztoru Cystersów w Krzeszowie w skład którego wchodzą: Bazylika mniejsza pw. Wniebowzięcia NMP, mauzoleum Piastów Świdnicko-Jaworskich, kościół pomocniczy pw. Św. Józefa, cmentarz klasztorny i kaplice na Kalwarii. W bazylice NMP znajduje się ikona Matki Boskiej Łaskawej. Obraz ten pochodzi z I połowy XII wieku i jest jednym z pięciu najstarszych w Europie, Do Krzeszowa trafił za sprawą Bolka I. W Bazylice o godz. 12-tej uczestniczyliśmy w Liturgii Mszy Świętej w której Ojciec Dariusz był głównym celebransem, sprawując ją w naszej intencji. Po Mszy Świętej wysłuchaliśmy koncertu muzyki organowej na zabytkowych organach Bazyliki Krzeszowskiej
min. utworów Ave Maryja, Kantata i Fuga d-mol J.S.Bacha. Po powrocie mieliśmy w plenerze Różaniec Święty w którym bezskutecznie ale dokuczliwie przeszkadzały komary.
Sobota to dzień powrotu . Msza Święta sprawowana w intencji o Dariusza po której było długie śniadanie i pożegnanie z Ojcem Rektorem i o Proboszczem Kazimierzem Zborowskim który obdarował nas emblematami św. Krzysztofa błogosławiąc nas na drogę. Wszyscy bezpiecznie wróciliśmy do swoich domów a za to co przywieźliśmy w naszych sercach i pamięci obdarzeni łaską pięknej pogody na czas wyjazdu Bogu niech będą dzięki.
Weronika