Dziękujemy za „mimo wszystko”

„Panie, kiedy widzieliśmy Cię głodnym albo spragnionym, albo przybyszem, albo nagim, kiedy chorym albo w więzieniu, a nie usłużyliśmy Tobie?” Mt 25,44

Od 24 lutego br. przez naszą parafię przepływa fala ludzkiej dobroci, bezwarunkowej pomocy i chrześcijańskiego miłosierdzia. Paradoksalnie, w wyniku zła, które dzieje za naszą wschodnią granicą, zrodziło się Dobro. Dobro, które przyjęło Twarz każdej i każdego z Was.
Drodzy Parafianie, Przyjaciele, Wolontariusze, Wasze Twarze niosące nadzieję i miłosierdzie widzimy każdego dnia pod budynkami parafialnymi, które stały się Przystanią dla osób o Twarzach zagubionych i smutnych. Lecz to właśnie dzięki Wam na Obliczach mam i dzieci znów pojawia się uśmiech oraz poczucie bezpieczeństwa, które zostało pogrzebane wraz z kolejnymi zgliszczami gospodarstw i domów. Od początku wojny pod dachem „Pijarskiej Przystani” swój  chwilowy azyl znalazło ponad 200 osób. Każdego dnia od 15 do 40 osób otrzymuje posiłek, ciepłe łóżko, możliwość odpoczynku, a przede wszystkim wyciągniętą pomocną dłoń drugiego człowieka. Niektórzy pozostają tu 2 – 3 dni i wyruszają dalej, na zachód w poszukiwaniu bezpieczeństwa i „normalnego życia”. Inni nie chcą jechać dalej, chcą pozostać blisko swojego kraju, blisko swojego rodzinnego domu i po prostu czekać na możliwość powrotu do swoich rodzin, które zostały po drugiej stronie. W tym niepewnym oczekiwaniu towarzyszycie im Wy, Kochani Dobroczyńcy, dzieląc się z nimi swoim domowym kątem, rodzinnym obiadem oraz językiem miłości, który burzy wszelkie bariery językowe. Zdajemy sobie sprawę, że nie zawsze wszystko jest łatwe i przyjemne. Że są takie sytuacje, które przekraczają ludzie możliwości. Że są takie momenty, w których brakuje już sił. Ale widzimy, jak sami ocieracie łzy i staracie się sprawiać innym radość – jak ten na twarzy dziewczynki ze zdjęcia – mimo wszystko.
Dziękujemy Wam za to. Dziękujemy za Wasze świadectwo ewangelicznego chrześcijaństwa.

„Dawaj światu to, co masz najlepszego, spodziewając się w zamian ciosów. Dawaj światu wszystko, co masz najlepszego. Mimo wszystko.”
(z napisu na ścianie Shishu Bhavan, domu dla dzieci w Kalkucie)