Są nimi Ojciec Magister i Ojciec Duchowny, którzy na co dzień towarzyszą nowicjuszom.
Dom Nowicjatu Zakonu Pijarów znajduje się w Rzeszowie przy ul. Lwowskiej 125. W Domu Nowicjatu jest m. in.: kaplica, sala do nauki, biblioteka, miejsce do wspólnego spędzania czasu, pokoje do spania. Nowicjat jest domem objętym klauzurą, tzn. jest on domem częściowo zamkniętym dla osób z zewnątrz.
Trwa pełny rok kalendarzowy (od 12 września do 12 września kolejnego roku). Rozpoczyna się i kończy pięciodniowymi rekolekcjami. Po rocznej formacji nowicjusz składa prośbę o możliwość złożenia ślubów w Zakonie Pijarów i jeśli uzyska zgodę to 12 września składa śluby zakonne: czystości, ubóstwa, posłuszeństwa i troski o wychowanie dzieci i młodzieży. Po złożeniu ślubów, już jako pijar-zakonnik, jedzie do domu by następnie, w październiku, stawić się w seminarium w Krakowie i by rozpocząć studia filozoficzno-teologiczne.
Miejsce i czas nowicjatu mają być przestrzenią rozwoju duchowego, intelektualnego, ludzkiego i pijarskiego. Nowicjusze mają zajęcia wykładowe (Wstęp do Pisma Świętego, Historia Założyciela i Zakonu, Studium Konstytucji Zakonu, Teologia Życia Duchowego, Greka, Muzyka, Język Polski). W czasie nowicjatu podejmują regularne rozmowy z Ojcem Duchownym, który prowadzi nowicjusza w pogłębianiu relacji z Panem Bogiem.
Miejsce i czas nowicjatu są przestrzenią rozeznawania własnego powołania. Służy temu m. in. towarzyszenie Magistra Nowicjatu, który w rozmowach indywidualnych z nowicjuszami wspomaga ich w odkrywaniu i odnajdywaniu w ich życiu planu Pana Boga. W każdym momencie trwania nowicjatu można podjąć decyzję o rezygnacji z drogi życia zakonnego.
Pochodzę z Poznania. Urodziłem się 14.01.1998r. Uczyłem się w liceum Pijarów w Poznaniu, jestem tegorocznym absolwentem i zdałem maturę. Byłem 10 lat ministrantem potem lektorem i harcerzem. Moje hobby to fotografia, rysowanie, pisanie, bieganie i rower.
W szkole Pijarów jeździłem na wiele wyjazdów i rekolekcji i udzielałem się w akcje prowadzone przez szkołę, bardzo mi się to wszystko podobało. Podejście do wychowania i nauczania młodych ludzi i miła atmosfera wszystko to miało też wpływ na mój wybór wstąpienia do Zakonu Pijarów.
Pochodzę z małej wsi 10 kilometrów od Sochaczewa w diecezji łowickiej. Uczęszczałem do pijarskiego gimnazjum i liceum w Łowiczu, gdzie w tym roku zdałem maturę. W szkole poznałem charyzmat Zakonu Szkół Pobożnych i dzięki temu oraz dzięki formacji w Ruchu Światło-Życie postanowiłem rozeznawać swoje powołanie właśnie w zakonie pijarów. Interesuję się literaturą, szczególnie fantasy, grami fabularnymi i planszowymi oraz historią.
Od pewnego czasu marzyłem o byciu nauczycielem historii, o pracy z dziećmi i młodzieżą i pogłębianiu mojej relacji z Bogiem, do czego warunki stwarzają pijarzy.
Pochodzę z Naramy, małej miejscowości niedaleko Krakowa (choć już w diecezji kieleckiej). Moje zainteresowania to głównie: sport, historia, lotnictwo – z powodu ostatniego wybrałem profil lotniczy w XXIII LO w Krakowie, gdzie spotkałem pijarów.
To właśnie tam przeżyłem przemianę i mam nadzieję odkryłem powołanie dane mi od Boga. W decyzji utwierdzałem się po przez liczne rekolekcje, służenie jako lektor, a przede wszystkim współpraca z młodzieżą przygotowującą się do sakramentu bierzmowania w parafii pijarskiej na Wieczystej.
Urodziłem się w Zlatých Moravciach w diecezji Nitrzańskiej. Całe życie mieszkałem w małej wsi Neverice w Zachodniej Słowacji. Formację wszechstronną odbyłem w Pijarskim Liceum im. św. Józefa Kalasancjusza w Nitrze.
Po niecałych dwóch latach w trzecim zakonie pijarskim poznałem bliżej życiorys naszego świętego ojca, i dzięki wielu osobom, którzy prowadzili mnie, zdecydowałem się go naśladować w jego służbie dzieciom i młodzieży według motta naszej szkoły: „Nie tylko rozumem ale i sercem”. Interesuję się sztuką oraz literaturą, która ma niesamowite miejsce w moim życiu. W swoim życiu też próbuję odkrywać piękno i to właśnie jest też jeden z powodów dla których tutaj jestem.