PIJARZY RZESZÓW

NOWICJAT

Nowicjat w Zakonie Pijarów to:

Formatorzy

Są nimi Ojciec Magister i Ojciec Duchowny, którzy na co dzień towarzyszą nowicjuszom.

 

Miejsce

Dom Nowicjatu Zakonu Pijarów znajduje się w Rzeszowie przy ul. Lwowskiej 125. W Domu Nowicjatu jest m. in.: kaplica, sala do nauki, biblioteka, miejsce do wspólnego spędzania czasu, pokoje do spania. Nowicjat jest domem objętym klauzurą, tzn. jest on domem częściowo zamkniętym dla osób z zewnątrz.

 

Czas

Trwa pełny rok kalendarzowy (od 12 września do 12 września kolejnego roku). Rozpoczyna się i kończy pięciodniowymi rekolekcjami. Po rocznej formacji nowicjusz składa prośbę o możliwość złożenia ślubów w Zakonie Pijarów i jeśli uzyska zgodę to 12 września składa śluby zakonne: czystości, ubóstwa, posłuszeństwa i troski o wychowanie dzieci i młodzieży. Po złożeniu ślubów, już jako pijar-zakonnik, jedzie do domu by następnie, w październiku, stawić się w seminarium w Krakowie i by rozpocząć studia filozoficzno-teologiczne.

 

Przestrzeń rozwoju

Miejsce i czas nowicjatu mają być przestrzenią rozwoju duchowego, intelektualnego, ludzkiego i pijarskiego. Nowicjusze mają zajęcia wykładowe (Wstęp do Pisma Świętego, Historia Założyciela i Zakonu, Studium Konstytucji Zakonu, Teologia Życia Duchowego, Greka, Muzyka, Język Polski). W czasie nowicjatu podejmują regularne rozmowy z Ojcem Duchownym, który prowadzi nowicjusza w pogłębianiu relacji z Panem Bogiem.

 

Rozeznawanie powołania

Miejsce i czas nowicjatu są przestrzenią rozeznawania własnego powołania. Służy temu m. in. towarzyszenie Magistra Nowicjatu, który w rozmowach indywidualnych z nowicjuszami wspomaga ich w odkrywaniu i odnajdywaniu w ich życiu planu Pana Boga. W każdym momencie trwania nowicjatu można podjąć decyzję o rezygnacji z drogi życia zakonnego.

 

Modlitwa, wspólnota, służba drugiemu człowiekowi, wyjazdy, wspólny trud i praca …

W roku 2020 Nowicjat w Zakonie Pijarów rozpoczęli:

Piotr Skarżycki

Pochodzę z Dawid Bankowych pod Warszawą, w tym roku skończyłem technikum kolejowe. Poza szkołą rozwijałem swoją pasję do muzyki, a także pracowałem z dziećmi jako harcerz. Kiedy zastanawiałem się czy jest jakiś zakon, który zajmuje się wychowaniem dzieci, usłyszałem jedno bardzo ważne słowo – „Pijarzy”, po krótkim rozważaniu postanowiłem pojechać na rekolekcje powołaniowe, które umocniły mnie w przekonaniu, że warto spróbować. Tak oto wstąpiłem do Zakonu Pijarów.

Aleksander Wysiecki

Urodziłem się w 2001 r. Całe życie mieszkałem w Kościerzynie, mieście na Kaszubach. W tym roku ukończyłem I LO im. Józefa Wybickiego w Kościerzynie. W ostatnich kilku latach byłem związany z Ruchem Światło-Życie i służyłem jako lektor u siebie w parafii. Z pijarami pierwszy raz miałem styczność w styczniu tego roku, gdy przyjechałem do Krakowa na weekend powołaniowy. Miesiąc później uczestniczyłem w rekolekcjach indywidualnych, a w kwietniu podjąłem decyzję, że chcę wstąpić do Zakonu Szkół Pobożnych. Bardzo lubię uprawiać sport, uczyć się języków i czytać książki. Interesuję się także historią i geografią.

Martin Bezák

 

Pochodzę ze Słowacji, z miasta Partizánske. Urodziłem się w 1999 r. Ukończyłem Gimnazjum (polskie Liceum), a potem 2 lata studiowałem Biologię na Uniwersytecie w Nitrze, gdzie poznałem Pijarów i prowadzona przez nich wspólnotę charyzmatyczną. Miesiąc czasu mieszkałem we wspólnocie pijarów uczących w szkole, w Nitrze. W tym czasie poznawałem charyzmat, życie pijarskie i podjąłem decyzję o wstąpieniu do nowicjatu. Lubię gotować i piec ciasta.