29.08.2020 – XX Rajd Katyński – Rycerze na motorach

Ryk motorów. I pięćdziesięciu motocyklistów z orłami na plecach i wezwaniem: „Kocham Polskę i Ty ją kochaj”. Parafia pijarska św. Józefa Kalasancjusza  w Rzeszowie przyjmowała w sobotę, 28. 08, wyjątkowych gości.

Rajd Katyński co roku od 20 lat wyjeżdża na Kresy, by upamiętnić naszych Bohaterów, którzy walczyli o wolność Ojczyzny i odwiedzić Polaków, którzy po zmianie granic pozostali na wschodzie. W tym roku, wyjątkowo, XX Motocyklowy Rajd Katyński wyruszył na blisko trzytygodniową wyprawę po Polsce.

Motocykliści pokonują ponad 4000 km, od Podlasia, przez Pomorze i Kaszuby, Gniezno, Polskę zachodnią, Śląsk, Podkarpacie, Zamojszczyznę do Warszawy.

– Upamiętniamy szczególnie te momenty w historii Polski,  które w czasach komunistycznych zostały zakłamane – mówią. – Stąd nasze odwiedziny w miejscach upamiętniających historię Obławy Augustowskiej, Gryfu Pomorskiego, rzezi w Hucie Pieniackiej. Na kwaterze 120 na Cmentarzu Osobowickim we Wrocławiu upamiętnili żołnierzy niezłomnych, pomordowanych w latach ‘40 i ‘50 przez komunistów.

– Nasz zakon od wieków wychowuje patriotów i dba o tożsamość kulturową Polski – mówi o. Dariusz Bakalarz, pijar z Rzeszowa. – Dlatego z radością przyjmujemy motocyklistów, którzy podtrzymują tradycję i budują tożsamość Polaków.

Wywiad z komandor rajdu Katarzyną Wróblewską: